Relacje inwestorskie
> Hlavná stránka > Pre Zamestnancov > Čo je dobré vedieť > Ako postupovať po prijímacom pohovore?

Ako postupovať po prijímacom pohovore?

Obdobie po prijímacom pohovore Vám dáva možnosť preukázať profesionalitu a nadšenie, ale tiež sa s úspechom pripraviť na nasledujúce pohovory.

Poďakujte sa za stretnutie

Vyjadrite zamestnávateľovi vďaku za to, že sa s Vami zišiel. Do dvoch dní od pohovoru odošlite krátky ďakovný list.

List Vám dá možnosť:

 • Opätovne zdôrazniť Váš záujem o prácu v spoločnosti a ponúknuté zamestnanie. Pokiaľ sa po pohovore o danú pozíciu už nezaujímate, je vhodné zdvorilo ju odmietnuť.
 • Pripomeňte zamestnávateľovi Vaše kvality.
 • Doplňte akékoľvek relevantné informácie, ktoré ste počas pohovoru nemali príležitosť spomenúť.
 • Ukážte, že máte profesionálne vystupovanie a dokážete stručne a výstižne písať.
 • Pripojte akékoľvek ďalšie informácie, ktoré si potenciálny zamestnávateľ vyžiadal.

 

Je vhodné list vytlačiť, podpísať a odoslať poštou. Ak ste však s potenciálnym zamestnávateľom komunikovali prevažne elektronicky, odošlite list ako prílohu e-mailu. Zvážte odoslanie listu tiež v papierovej podobe.

 

Zamestnávateľ sa mi neozval, čo teraz?

Pracovný pohovor skončil, myslíte si, že všetko išlo hladko, nemôžete sa dočkať výsledku.

Ukážte, že ste pri pohovore dávali dobrý pozor a riaďte sa postupmi, ktoré Vám boli povedané na jeho konci.

Skôr než pracovný pohovor skončí, mali by ste vedieť:

 

 • Kto Vás kontaktuje – rovnaký zamestnanec alebo niekto iný. Výnimočne môžete byť požiadaný aby ste zamestnávateľa kontaktovali sami.
 • Ako Vás kontaktujú (poštou, telefonicky, e-mailom)
 • Kedy a či vôbec Vás kontaktujú.

 

 

Spoločnosť sa môže rozhodnúť kontaktovať iba úspešných uchádzačov o zamestnanie. Pokiaľ sa Vám v danom časovom horizonte nikto neozval, pravdepodobne nemajú záujem Vás zamestnať. Okrem odoslania ďakovného listu by ste nemali podnikať žiadne ďalšie kroky.

Ak Vás zo spoločnosti nekontaktovali do vopred dohodnutého termínu, počkajte týždeň a potom zavolajte alebo pošlite e-mail a zdvorilo požiadajte o informácie týkajúce sa Vašej žiadosti. Týmto spôsobom potvrdíte stály záujem o zamestnanie a získate okamžitú odpoveď. Nezabudnite povedať meno človeka, ktorý viedol pohovor, pozíciu o ktorú máte záujem a dátum a čas kedy pohovor prebehol.

 

Vybrali niekoho iného. Čo mám robiť?

Za prvé a predovšetkým – nenechajte sa odradiť.

Každý pohovor je pre Vás cennou skúsenosťou a cvik vedie k dokonalosti. V mnohých prípadoch nie sú uchádzači prijatí z dôvodov úplne mimo ich kontrolu. Sústreďme sa teraz na to, čo mohlo byť príčinou zamietavého rozhodnutia.

 

Dôkladne zrovnajte nároky na uchádzača so svojou vlastnou skúsenosťou a kvalifikáciou. Dychtivosť po získaní zamestnania vedie niekedy ku zveličeniu vlastných schopností a vyústi v obojstranne frustrujúci pohovor. Pokiaľ ste formálne splnili všetky nároky na zamestnanie, ale neprešli ste prijímacím pohovorom, venujte pár minút zhodnoteniu otázok a odpovedí, ktoré na stretnutí zazneli.

 

Položte si nasledujúce otázky:

 

Bol/a som na pohovor pripravený/á?

Poslúchli ste naše rady a zistili ste si o spoločnosti a zamestnaní čo najviac informácií?

 

Vystupoval/a som počas pohovoru profesionálne?

Prvý dojem je pre úspech pohovoru kľúčový. Včasný príchod, príprava a ústretovosť len posilňujú silné stránky Vášho životopisu. Váš odev by mal zodpovedať firemnej kultúre. Zamyslite sa nad podaním ruky, očným kontaktom a rečou tela. Mala by vyjadrovať istotu aj pri stresujúcom pohovore.

 

Zdôraznil/a som svoje silné stránky a priznal/a svoje nedostatky?

Náborári majú široké skúsenosti a cenia si priamych uchádzačov. Príprava na zložité otázky je behom na dlhú trať, rovnako ako získanie dôvery potenciálneho zamestnávateľa. Ak sa napríklad uchádzate o zamestnanie, ktoré vyžaduje výbornú znalosť jazyka, nebojte sa priznať svoj nedostatok. Zároveň však ukážte ochotu jazykovo sa vzdelávať vo svojom voľnom čase.

 

Kontaktoval/a som spoločnosť po pohovore?

Ďakovný list je viac ako iba profesionálna zdvorilosť.

Predstavuje ďalšiu možnosť zdôrazniť Váš záujem o zamestnanie v spoločnosti. Vyzdvihnite Vaše vlastnosti, ktoré budú prínosom pre celý tím.

 

Váš životopis určite zanechal veľký dojem, inak by ste neboli pozvaný na pohovor. Sústredenie a snaha Vám nabudúce pomôžu úspešne prejsť prijímacím pohovorom a pokračovať v ceste za kariérou.

 

Gratulujeme, dostali ste ponuku zamestnania! Rady pre úspešný začiatok

Budúci zamestnávateľ Vás s najväčšou pravdepodobnosťou skontaktuje. Dohodnite si čas a miesto stretnutia, na ktorom dostanete konkrétnu pracovnú ponuku. Buďte pripravení diskutovať o náplni práce a záväzkoch, rovnako ako o odmenách.

Počas pohovoru od Vás zamestnávateľ očakáva uistenie, že ste k práci spôsobilý a súhlasíte s dohodnutými podmienkami zamestnania.

V tejto chvíli môžu obe strany prediskutovať nasledujúce záväzky:

 

 • Dĺžku skúšobnej doby,
 • Pracovnú zmluvu,
 • Druh zmluvy,
 • Príležitosť k rozvoju a povýšeniu,
 • Spôsob, akým bude spoločnosť posudzovať odvedenú prácu,
 • Balíček zamestnaneckých výhod.

 

 

Naši konzultanti Vám odporúčajú jasne vyjadriť svoje požiadavky. Buďte však flexibilní a ochotní vyjednávať. Netrvajte na získaní zmluvy na dobu neurčitú. Novým zamestnancom sa dnes bežne ponúka dočasná zmluva s prísľubom trvalého zamestnania, pokiaľ sa osvedčí. Obidvom stranám to ušetrí starosti a sklamanie v budúcnosti.

hore

Odlíšiť sa od množstvačerstvých absolventov je takmer tak zložité ako získať diplom. Napísať pôsobivý životopis bez odpovedajúcich skúseností sa rovná zázraku. Spolupráca s Work Service Vám dáva možnosť obohatiť svoj životopis a profesijne sa rozvíjať. viac

We use cookies on our website. By continuing to browse the site, you agree to our use of cookies. Learn more. ×